وضعیت – حالت آبادان آبادان بهداشتی دانشکده

وضعیت – حالت: آبادان آبادان بهداشتی دانشکده ماه رمضان موادغذایی آبادان تشدید پایش مراکز تهیه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

یک اقتصاددان اعتقاد است: بعضی جهت سوداگری، احتکار، سود زیاد و سفته بازی به قصد آینده نگری، معادلات بازار ارزی را برهم زده اند، بنابراین عرضه و تقاضا به هیچ وجه

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

آینده نگری یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

عبارات مهم : بازار

یک اقتصاددان اعتقاد است: بعضی جهت سوداگری، احتکار، سود زیاد و سفته بازی به قصد آینده نگری، معادلات بازار ارزی را برهم زده اند، بنابراین عرضه و تقاضا به هیچ وجه در این سیستم جوابگو نیست.

قاسم نوروزی، بازار بی ثبات و زیاد کردن افسار گسیخته قیمت ارز را معطوف به یک قاعده تکراری دانست و اظهار کرد: در تمام ادوار دولت در 30 سال گذشته به خصوص در سال های نهایی آن ها این نوسانات و به شکل چشمگیر، تجربه شده است است.

وی با آینده نگری این که این زیاد کردن قیمت می تواند به بالای ده هزار تومان در امسال هم برسد گفت: در صورت شدت یافتن تحریم ها و بی ثباتی کنونی حاکم بر بازار ارز و عدم کنترل آن شاهد نوسانات به مراتب بیشتری خواهیم بود.

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

ریشه های نوسانات بازار ارز

این دکترای اقتصاد با بیان علل و عوامل زیاد کردن ناگهانی ارز یادآور شد: چهار عامل دولت، واکنش‌ها بازار، واکنش‌ها روانی مردم و تراز تجاری کشور از علل این نوسانات هستند.

یک اقتصاددان اعتقاد است: بعضی جهت سوداگری، احتکار، سود زیاد و سفته بازی به قصد آینده نگری، معادلات بازار ارزی را برهم زده اند، بنابراین عرضه و تقاضا به هیچ وجه

نوروزی با اشاره به این که دولت ها جهت کم کردن کسری بودجه دست به زیاد کردن قیمت دلار زده تا با فروش ذخایر ارزی خود در بازار بتوانند بخشی از کمبود بودجه را جبران کنند بیان کرد: واکنش‌ها بازار به شکل سوداگری، بورس بازی و سفته بازی علت دوم زیاد کردن قیمت ارز است.

وی افزود:وقتی بازاری پر رونق شود بازاریان، تجار و مردم نقدینگی خود را به آن سمت برده و در آن بازار تزریق می کنند و زمانی که نقدینگی به آن بازار وارد شود قیمت آن کالا اوج رفته و این عامل باعث کمبود دلار می شود که نهایتا باعث برهم زدن تناسب عرضه و تقاضا و بالارفتن قیمت دلار خواهد شد.

این دکترای اقتصاد واکنش‌ها روانی مردم متاثر از تورم و زیاد کردن قیمت ها را به عنوان سومین عامل و تاثیرگذارترین آن نام برده و خاطرنشان کرد: مردم و سرمایه گذاران با آینده نگری این که اگر کالایی را که دچار زیاد کردن قیمت شده، نخرند قیمت آن بالاتر می رود به آن هجوم برده و جهت کسب سود زیاد یا جلوگیری از ضرر حاصله باعث زیاد کردن قیمت آن کالا می شوند؛ نمونه بارز آن در مورد ماشین و بازار روانی و هجوم مردم جهت خرید آن به عینه وجود دارد.

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

وی، عامل چهارم زیاد کردن قیمت ارز را تراز تجاری کشور مطرح کرد و افزود: تراز تجاری یعنی هزینه های وارداتی و درآمدهای صادراتی که هرچه هزینه زیاد از درآمد باشد منجر به کم کردن ذخایر ارزی کشور شده است و در نتیجه قدرت کنترل بازار ارز از دست خواهد رفت که این عنوان منتج به بی ارزش شدن پول ملی می شود.

تشریح عوامل منفی شدن تراز تجاری کشور

یک اقتصاددان اعتقاد است: بعضی جهت سوداگری، احتکار، سود زیاد و سفته بازی به قصد آینده نگری، معادلات بازار ارزی را برهم زده اند، بنابراین عرضه و تقاضا به هیچ وجه

دکترای اقتصاد دانشگاه قائمشهر سه علت را عامل منفی شدن تراز تجاری کشور دانست یادآور شد: علت عمده در منفی شدن تراز تجاری، کم بودن صادرات و صادرات کم درآمد به لحاظ کمی، کیفی و ریالی هست. هنگامی که ما صادرکننده مواد خام و وارد کننده مواد صنعتی هستیم در نتیجه هزینه ارزی زیاد از درآمد ارزی شده است و تراز تجاری کشور به این ترتیب منفی می شود.

نوروزی، تحریم ها را دیگر علت موثر در تراز تجاری کشور نام برد و یادآور شد: تحریم و واکنش‌ها کشورها، متاثر از آن درآمد ارزی کشور را کم کردن داده و طبیعتا منجر به اوج رفتن قیمت ارز می شود.

پیش‌بینی یک اقتصاددان از قیمت آینده ارز

وی از بازارهای موازی به عنوان عامل دیگر یاد کرد و گفت: بازارهایی مانند تولید، خودرو، مسکن، بانک و غیره بازارهای موازی هستند که اگر نسبت به بازار ارز ضعیف تر باشند باعث سرازیر شدن نقدینگی به سمت ارز شده است و با زیاد کردن خرید ارز، قیمت آن نیز افزوده می شود.

بانک مرکزی کنترل کننده بازار ارز

عضو هیئت علمی دانشگاه قائمشهر با اشاره به نقش بانک مرکزی به عنوان تنها ارگان کنترل کننده نوسانات ارز تصریح کرد: بانک مرکزی نهاد قانون گذار پولی، مالی و ارزی کشور بوده و نقش مهم را در این بین ایفا می کند ولی در حقیقت سیستم ارزی ما یک سیستم ارزی شناور کنترل شده است است.

نوروزی در ادامه افزود: یعنی دولت به طور مستقیم قیمت ارز را ثابت نگه نداشته و اجازه می دهد بازار به شکل شناور آن را تعیین کند؛ ولی در نوسانات شدید بانک مرکزی ورود کرده و کنترل می کند.

دکترای اقتصاد دانشگاه قائمشهر با اشاره به وظایف کنترلی بانک مرکزی یادآور شد: نخستین راه کنترل نوسانات بازار ارز، تزریق آن در بازار جهت شکستن قیمت است که جهت این منظور بانک مرکزی باید ذخایر ارزی نیرومند داشته تا بتواند از عهده کنترل ارز برآید.

نوروزی با بیان راهکار دیگر در صورت نبود ذخایر نیرومند ارزی در بانک مرکزی گفت: روش دیگر تثبیت قیمت به وسیله بانک مرکزی و اعلام یک قیمت واحد جهت مبادلات هست، همان گونه که به وسیله دولت فعلی، مبلغ 4200 تومان ابلاغ شد.

وی با تشریح علت عدم عملیاتی شدن این رقم تاکید کرد: زمانی بانک مرکزی قیمتی را به عنوان مبنا در نظر می گیرد باید آن قدر ذخیره داشته باشد تا بتواند نیاز ارزی بازار و تجار را تامین کند در غیر این صورت این مهم ممکن نشده کما این که اکنون شاهد آن هستیم.

این محقق و پژوهشگر اقتصادی، راه دیگر را اعمال نفوذ با تحریم شدید روی بازار ارز و صرافی ها دانست و در ادامه بیان کرد: کنترل صرافی ها و جلوگیری از بازار دلالی می تواند راهگشا باشد ولی بسیار سخت بوده و حتی در بعضی موارد منتج به نتیجه تصویر می شود.

نوروزی، خروج نقدینگی از بازار و هدایت آن به سمت بازارهای مطمئن نظیر بورس و تولید را به عنوان راهکار دیگری مطرح و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی جهت خروج نقدینگی از این بخش یا می تواند قیمت بهره بانکی را زیاد کردن داده یا با برطرف کردن موانع و اعمال سیاست های حمایتی از تولید با پائین آوردن ریسک سرمایه گذاری در تولید مشوق سرمایه گذاری و تزریق نقدینگی به این بخش ها شود.

وی ادامه داد: وجود بازار بورس براق که مردم انگیزه سرمایه گذاری در آن را داشته باشند می تواند تا مقدار زیادی کمک به هدایت نقدینگی به سمت این بازارهای مطمئن باشد.

بازارهای رقیب نیرومند باعث خروج نقدینگی از تناوب بانکی

عضو هیئت علمی دانشگاه قائمشهر کم شدن قیمت بهره بانکی را باعث خروج نقدینگی از بانک ها و سرمایه گذاری در بازارهای دیگر دانست و تصریح کرد: اصولا کم شدن قیمت بهره بانکی جهت تشویق سرمایه گذار جهت ورود به بازار تولید هست، ولی وجود بازارهای رقیب نیرومند در کشور عزیزمان ایران مانند خودرو، طلا و ارز باعث هدایت سرمایه به سمت آن ها و به خاص بازار پر رونق ارز شده است است.

نوروزی ایجاد شفافیت قضایی، پولی ،مالی و بانکی را موجب انگیزه جهت هدایت سرمایه به سمت درست و اصولی آن دانست و گفت: دستگاه های اجرایی و نظارتی باید کارآمد بوده و وظایف خود را به نحو شایسته انجام دهند.

ثبات سیاسی نسخه شفابخش کشور

وی با اشاره به تحریم های حاکم بر کشور و قطع رابطه اکثر بانک های جهانی با کشور عزیزمان ایران راه حل سیاسی را مسئله گشا دانست و تصریح کرد: باید بپذیریم که ما ثبات سیاسی نداشته و تعامل سیاسی مطلوب با کشورهای دیگر نداریم. تا تعامل مثبت سیاسی و ثبات در این زمینه نداشته باشیم قطعا نتیجه نخواهیم گرفت. در این حالت تحریم ها شدیدتر شده است و پرسشها متعاقب آن نیز افزون تر می شود.

وی با اشاره به این که جهت نجات اقتصاد کشور در حال حاضر نیاز به هیچ گونه بسته اقتصادی نداریم تصریح کرد: تنها نیاز ما در شرایط کنونی بسته سیاسی مناسب بوده و خواه یا ناخواه سیاست وارد اقتصاد ما شده است هست، به همین خاطر تنش ها و بی ثباتی سیاسی اقتصاد ما را فلج کرده و باید باور داشته باشیم قبل از هرگونه راهکار اقتصادی باید به دنبال راهکار سیاسی بود.

نفت، طلا و ارز سه رقیب دیرینه

عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه قائمشهر با اشاره به نوسانات طلا، ارز و نفت در بازارهای جهانی یادآور شد: این سه کالای عمده همواره رقیب یکدیگر بوده به طوری که نوسانات هر یک بر دیگری تاثیرات منفی یا مثبتی خواهد گذاشت. اگر بازار ارز جذابیت خود را از دست دهد مردم به سمت طلا و ذخیره آن هجوم می آورند و سه بازار طلا، ارز و ماشین تمام ظرفیت نقدینگی مردم را معطوف خود کرده و همین عوامل باعث زیاد کردن این کالاها شده است است.

رفتار مردم مسئله مهم بازار کشور

نوروزی با اشاره به اینکه واکنش‌ها مردم در کشور عزیزمان ایران صرفا مصرفی نبوده و بر اساس نیاز خرید نمی کنند تصریح کرد: مردم و سرمایه گذاران بر اساس سوداگری، احتکار، سود زیاد و سفته بازی به قصد آینده نگری معادلات بازار را برهم زده بنابراین بحث عرضه و تقاضا به هیچ وجه در این سیستم جوابگو نیست.

این محقق، پژوهشگر و استاد اقتصاد دانشگاه واکنش‌ها روانی مردم در بازار را علت نبود امنیت سرمایه گذاری در تولید دانست و گفت: عدم امنیت اقتصادی در این اقتصاد بیمار و بی ثبات به علاوه واکنش‌ها عجیب مردم باعث شده است تا نقدینگی اقتصاد هرز رفته و در مسیر مهم خود مورد استفاده قرار نگیرد.

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | کنترل | اقتصاد | نوروزی | اقتصاد | اقتصادی | سرمایه گذار | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog